Серед актуальних проблем, які виникають у процесі політико-правового розвитку України, яка пішла шляхом світової цивілізації, концептуальним є питання прав і свобод людини і громадянина, що є одним з основних чинників становлення громадянського суспільства, розвитку його інститутів і показником рівня цивілізованості держави. Права людини є центральною ідеєю, що формує нові демократичні стандарти в суспільстві. І тому, якою б не була держава за своєю природою, який би не існував у ній політичний режим, права і свободи людини і громадянина, їх взаємовідносини з громадянським суспільством і державою завжди мали практичне значення, оскільки без урахування цього чинника неможливо визначити пріоритети в системі суспільних відносин “людина–суспільство–держава” та коригування параметрів цих взаємовідносин у майбутньому.

В умовах збройної агресії Російської Федерації проти України проблема захисту прав і свобод людини і громадянина є особливо гострою. Поряд із першочерговими завданнями щодо зміцнення національної безпеки, подолання економічної та екологічної кризи, реформування державного управління забезпечення прав і свобод людини і громадянина залишається головним обов’язком держави та має визначати зміст і спрямованість діяльності держави в усіх її зусиллях.

Курс навчальної дисципліни передбачає вивчення історії становлення та сучасне розуміння прав людини, громадянських, політичних, соціальних, економічних, культурних прав і свобод людини і громадянина та їх обов’язків, а також механізму захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні.

Особливість вивчення цього курсу є те, що він відіграє особливу роль у формуванні світогляду особистості, формуванні її правової культури та несе в собі значний морально-виховний потенціал. Права людини є тією категорією, яка допомагає усвідомити громадянам їх місце в суспільстві та стати повноправним суб’єктом політичних відносин.  

Метою навчальної дисципліни є надання здобувачам вищої освіти цілісної та логічно-послідовної системи наукових знань про права, свободи та обов’язки людини і громадянина, про систему захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні, а також формування у них високого рівня політичної і правової свідомості та культури, активної громадянської позиції, дотримання стандартів у сфері прав людини.

 

Інтегральна компетентність:

Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у політичній сфері, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, із застосовуванням теорій та методів політичної науки

 

Загальні компетентності:

ЗК03. Здатність бути критичним і самокритичним.

ЗК06. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.

ЗК07. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.

 

 

Спеціальні (фахові, предметні) компетентності:

СК01. Здатність використовувати категорійно-понятійний та аналітично-дослідницький апарат сучасної політичної науки.

СК02. Здатність застосовувати політологічне мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у політичній сфері на основі опанування класичної та сучасної політичної думки.

СК05. Здатність аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування.

СК06. Здатність аналізувати публічну політику на місцевому, національному, європейському та глобальному рівні.

 

Результати навчання:

РН01. Розуміти предметну область, етичні та правові засади професійної діяльності

РН03. Вміти критично мислити у сфері професійної діяльності

РН06. Знати свої права та обов’язки як члена демократичного суспільства та використовувати їх у професійній діяльності.

РН08. Вміти використовувати базовий категорійно-понятійний та аналітичнодослідницький апарат сучасної політичної науки.

РН09. Вміти застосовувати політологічне мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у політичній сфері на основі опанування класичної та сучасної політичної думки.

РН12. Вміти аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування.

РН13. Вміти аналізувати публічну політику на місцевому, національному, європейському та глобальному рівні.