Макроекономіка (для  напряму підготовки 051 «Економіка»

за освітніми програмами «Управління персоналом та економіка праці»,«Митна справа», «Цифрова економіка та електронний бізнес», « Економіка біоресурсів та природокористування») 

Мета вивчення: формування системи знань з теоретичної макроекономіки, які відображають сукупні результати економічної діяльності на рівні окремої країни та теоретичний інструментарій ринкового і державного регулювання економіки. 

Завдання: вивчення ключових положень базових макроекономічних категорій, ринкових механізмів та механізмів макроекономічної політики щодо регулювання економіки, набуття вмінь аналізувати результати функціонування макроекономіки та оцінювати ефективність економічної політики держави. 

Фахові компетентності, що набуваються  в процесі вивчення навчальної дисципліни

          1. Здатність оперувати понятійно-категоріальним апаратом  макроекономічної науки та розуміти сутність макроекономічних моделей.

           2. Здатність розуміти методологічні принципи побудови системи національних рахунків (СНР) та роль макроекономічних показників у динаміці ВВП країни.

          3. Здатність аналізувати механізми  забезпечення  рівноваги товарного ринку на основі макроекономічного регулювання сукупного попиту і сукупної пропозиції та встановлення рівноважного рівня цін та рівноважного обсягу виробництва

          4. Здатність характеризувати чинники впливу на обсяги споживання та рівень заощаджень населення, вплив їх на інвестиційний процес в економіці.

          5.Здатність оцінювати і аналізувати стан, проблеми і тенденції зміни реального обсягу виробництва в країні в залежності від структури видатків та макроекономічної рівноваги на національному товарному ринку.

          6. Здатність аналізувати сучасні механізми здійснення національної бюджетно-податкової політики та розуміти дію вбудованих стабілізаторів в економіці відповідно до фаз ділового циклу

         7. Здатність оцінювати стан кризових процесів в економіці, визначати їх причини, соціально-економічні наслідки й засоби стримування та подолання.

       8. Здатність розуміти об’єктивну необхідність та визначати межі втручання держави в регулювання національної економіки на макрорівні.

       9. Здатність характеризувати основні складові грошового ринку, визначати механізми його функціонування.

       10. Здатність розуміти механізм загальної взаємодії ринків благ, грошей і капіталу на макрорівні та встановлення ринкової рівноваги , у моделі ISLM.

       11.Здатність аналізувати сучасні механізми та інструменти зовнішньоторговельної політики, особливості функціонування відкритої економіки. 

Результати навчання даної дисципліни деталізують такі програмні результати навчання:

-       -  Демонструвати розуміння макроекономічних проблем та  специфіку форм прояву всезагальних економічних причинно-наслідкових звязків в умовах сучасних трансформаційних процесів.

-        - Систематизувати й упорядковувати інформацію щодо макроекономічних показників національної економіки у порівнянні з іншими країнами світу, формулювати узгоджені та виважені висновки щодо стратегії розвитку країни.

-         -Аналізувати проблеми, повязані з розвитком національного виробництва, товарного ринку, фінансових, грошово-кредитних відносин, фіскальної політики та державного регулювання в умовах ринкової економіки.

-         - Оцінювати вплив зовнішніх чинників на макроекономічні процеси, тенденції розвитку світової економіки.

Змістовий модуль 1. Теоретико-методологічні проблеми макроекономіки 

Тема 1. Предмет, метод і функції макроекономіки

 Тема 2.  Макроекономічні показники в системі національних рахунків

Тема 3. Макроекономічна рівновага на  товарному ринку

Тема 4. Споживання та заощадження домогосподарств

Тема5. Приватні інвестиції. Інвестиційний попит

Тема 6. Сукупні видатки і обсяг національного виробництва

Тема 7. Циклічність економічного розвитку. Макроекономічна

 нестабільність 

Змістовий модуль 2. Макроекономічне регулювання 

Тема 8. Фінансова система держави та її регулювання

Тема 9. Грошовий ринок і монетарна політика

Тема 10 Загальна рівновага на  ринках благ, грошей і капіталу

Тема 11. Інфляційний механізм і антиінфляційна політика

Тема 12. Ринок праці

Тема 13. Економічне зростання і економічний розвиток

Тема 14. Макроекономічні    процеси у відкритій економіці. Зовнішньоекономічна діяльність держави.